آشنایی با سند راهبردی و اخبار مربوط به شوزای عالی اطلاع رسانی

دبیرخانه دائمی مجمع حکمت اسلامی ایجاد شود

2

به گزارش اخبار دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام احمد واعظی، رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه در افتتاحیه نخستین اجلاسیه مدیران مجمع عالی حکمت که صبح امروز، ۲۰ مهرماه در سالن کنفرانس مجتمع ولایت برگزار شد، در رابطه با راهکارهای گسترش و ترویج حکمت اسلامی در تعاملات بین‌الملل، گفت: یکی از مشکلات جدی که ما در سطح بین‌الملل با آن روبه‌رو هستیم این است که خودمان، خودمان را معرفی نمی‌کنیم و دیگران ما را به دنیا معرفی می‌کنند.
وی ادامه داد: برخی از دوستانم اخیرا به یکی از موزه‌های روسیه رفته‌اند که در آن بخش کوچکی در رابطه با تشیع بود و آنان بسیار متعجب شده بودند زیرا برای معرفی این دین الهی از تصاویر قمه‌زنی استفاده شده بود؛ وقتی دوستانم منبع این اطلاعات را یافتند، فهمیدند که از طریق سفارت عربستان این اطلاعات به روسیه داده شده است.
حجت‌الاسلام واعظی در رابطه با دوران تدریس خود در کمبریج، گفت: کتاب‌های زیادی در بحث اندیشه سیاسی شیعه بررسی کردم که همه آنان را یهودیان، وهابیون و … نگاشته بودند اما در میان آن‌ها کتابی از جانب ما برای معرفی نبود.
رئیس دفتر مجمع عالی حکمت اسلامی قم با بیان اینکه در دنیا ایران، به روایت ایران نداریم و ایران به روایت خبری رسانه‌های غرب است، تشریح کرد: این کم‌کاری جدی ما است که در عرصه‌های مختلف خود را معرفی نکرده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه اگر در حوزه بین‌الملل بخواهیم خودمان را عرضه کنیم، باید برنامه‌ریزی درستی انجام شود، تشریح کرد: در نخستین قدم باید بدانیم متاعمان چیست.
حجت‎الاسلام واعظی با بیان اینکه وقتی بخواهیم حکمت اسلامی را در بین‌الملل معرفی کنیم، باید بدانیم که نگاهمان نسبت به این امر چیست، افزود: زمانی که از حکمت اسلامی سخن می‌گوییم باید به عنوان تراز علمی‌، بزرگان حکمت در فلسفه و عرفان را معرفی کنیم.
وی با بیان اینکه وقتی بخواهیم از دریچه حکمت اسلامی با جهان تعامل کنیم به این معنا است که آوردهای معاصر را در اموال خود قرار دهیم، تشریح کرد: در این راستا باید تولیدات معاصر خود را زمینه کنیم با انجام این عمل، دایره مخاطب گسترش می‌یابد.
وی با بیان اینکه در تولید باید به چندین نکته توجه کرد، افزود: در ابتدا باید مسائل مشترک را یافت یعنی باید بدانیم که به چه حوزه‌هایی باید پرداخت که بتواند مخاطب را جذب کند.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان اینکه باید به زبان مشترک در تولید توجه داشته باشیم، تصریح کرد: ما باید تقریر و تحریر کنیم که با نظریات موجود مقایسه کنیم و در این صورت بحث خواندنی می‌شود.
حجت‌‎الاسلام واعظی با بیان اینکه در مسئله عرضه باید از ظرفیت‌های موجود استفاده کرد، ابراز کرد: اگر بخواهیم تعاملات بین‌المللی جدی بگیریم باید دبیرخانه دائمی در مجمع حکمت اسلامی ایجاد شود.
وی در همین خصوص بیان کرد: در این دبیرخانه ما باید برنامه‌های بین‌المللی را رصد کنیم تا در آن‌ها حضور داشته باشیم و افرادی را پشتیبانی کنیم البته این فرآیند نیاز به تقویت و حمایت دارد تا بتوانیم در سالیان آینده در جهان حرف‌ی برای گفتن داشته باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.