Just another WordPress site

تعطیلی پروژه بن-بروجن از سمت زاینده رود/چرا نمایندگان مجلس دست به قلم نمی شوند؟

1

به گزارش اخبار دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از کلار، حجت الاسلام امیر قلی جعفری شب تاسوعا در جمع عزاداران بروجنی طی سخنانی، گفت: آب جزء انفال است و هیچ کدام از ما در چهارمحال و بختیاری مخالف انتقال آب نیستیم.

وی ضمن بیان این که ما با مردم شریف و متدین استان اصفهان بحثی نداریم، افزود: بحث ما با عده ای از مسئولین قانون گریز و زیاده طلبی است که با مردم توهین آمیز برخورد می کنند.

جعفری با بیان این که هشت سال این مسائل را از هر مسیری که احتمال تاثیر می دادیم رفتیم و عنوان کردیم، گفت: به دولت های آقای احمدی نژاد و روحانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، وزیر نیرو و رئیس قوه مقننه گفتیم اما نه تنها نتیجه ای نگرفتیم بلکه برعکس وضعیت بدتر هم شد.

مسئول کمیته صیانت از آب استان چهارمحال وبختیاری در ادامه به پروژه انتقال آب بن-بروجن اشاره کرد و گفت: این پروژه قرار است برای ۴۷۰ هزار نفر از سکنه استان چهارمحال وبختیاری آب شرب تامین کند.

وی گفت: پروژه بن بروجن مصوب دولت آقای احمدی نژاد و مورد تصویب و تاکید دولت آقای روحانی است تمام مجوزات، تخصیص و ماده ۲۱۵ را هم دارد و همه مراحل آن طی شده است و بناست برای نیمی از مردم استان آب شرب تامین کند.

جعفری خاطر نشان کرد: سال گذشته در پی اعتراض ما که چرا می گویید طرح بن-بروجن باید لغو شود و تخصیصی برای آن نیست وزیر نیرو شکایت کرد و در سفری به استان ما عنوان شد این پروژه تمام مراحل قانونی را طی کرده و تا پایان سال ۹۶ این طرح به پایان می رسد.

پروژه انتقال آب بن به بروجن تعطیل شده است

وی ادامه داد: پروژه بن بروجن از طرف سد زاینده رود با حکم قاضی اصفهان تعطیل شده است و چند نامه از تعطیلی این طرح تا به امروز نمایندگان اصفهان به ریاست جمهوری و وزارت نیرو نوشته اند.

حجت الاسلام جمعفری به محتوای نامه های نمایندگان استان اصفهان اشاره کرد و افزود: در نامه نخست که به سرپرست وزارت نیرو در تاریخ پانزدهم شهریور ماه جاری نوشته اند عنوان شده" طرح بن بروجن دارای اشکالات متعدد و مغایر با مصوبات شورای عالی آب و تاکیدات رئیس جمهور است و با تاکید سرپرست فعلی وزارت نیرو و حکم شورای تامین استان اصفهان این طرح تا بررسی های نهایی متوقف تا تونل سوم کوهرنگ بهره برداری شود و بررسی کنیم تا مشخص شود چه کسی اجازه داده این طرح زده شود.

جعفری همچنین گفت: در نامه ای هم خطاب به رئیس جمهور در تاریخ چهارم مهرماه جاری که تمام نمایندگان اصفهان هم آن را امضاء کرده اند با این مضمون نوشته شده" 98 درصد رودخانه زاینده رود متعلق به استان اصفهان است، یکی از طرح های پر هزینه و بحث انگیز طرح بن بروجن است که در سال ۹۰ این طرح تصویب شده ولی از دوران صفویه به هر دلیل تصمیم گرفته شد انتقال آب از سرشاخه های کارون به فلات مرکزی و این طرح مخالف آن تصمیمات است.

وی گفت: در ادامه این نامه آمده است: طرح بن بروجن آب را از زاینده رود به سرشاخه های کارون منتقل می کند و این خلاف مصوبات است و چهار اشکال دیگر به استان چهارمحال وبختیاری" نادیده گرفتن منابع آب موجود در چهارمحال وبختیاری از جمله سد آقبلاغ، سبزه کوه، بابا حیدر و سد بهشت آباد، نادیده گرفتن منابع آب زیرزمینی در استان چهارمحال و بختیاری، نادیده گرفتن قانون منع اجرای طرح های انتقال آب جز برای شرب و نادیده گرفتن تامین آب مورد نیاز صنعت از پساب صنعت".

مسئول کمیته صیانت از آب استان چهارمحال وبختیاری با مطرح کردن چند سوال گفت: طرحی که در دو دولت مصوب شده و تمام مراحل را پشت سر گذاشته خلاف قانون است اما تونل جهنمی گلاب که هیچ تخصیص، مجوز و ماده ۲۱۵ را ندارد قانونی است؟

برداشت های استان چهارمحال وبختیاری کمتر از ۱۵ درصد است

وی ادامه داد: تونل گلاب که می خواهد رودخانه زاینده رود را از استان ما خارج کند هیچ مجوزی ندارد اما طرحی را که مصوبه هیئت وزیران است غیر قانونی می دانند؟

جعفری با بیان این که نباید مردم را فریب و اطلاعات غلط به مقامات داد، افزود: به مردم بگویید ۵ هزار هکتار چمن کاری در شهر اصفهان وجود دارد و چه مقدار از آب رودخانه زاینده رود به فولاد در اصفهان می رسد و چرا آن را توسعه می دهید؟ چرا به کشاورزان شرق اصفهان نمی گویید چه کسی حق آنها را برده است؟

حجت الاسلام جعفری اضافه کرد: چرا شالی کاری ها و سرانه فضای سبز در اصفهان که ۱۵ برابر کشور است را نمی گویید؟ اما به مردم چهارمحال وبختیاری می گویید نیترات بخورید.

مسئول کمیته صیانت از آب استان چهارمحال وبختیاری افزود: ۲۰ سال پیش وزارت نیرو تمام دشت های استان چهارمحال و بختیاری را ممنوعه اعلام کرده چون آبی ندارد اما برخی ها می گویند ۹۸ درصد رودخانه زاینده رود متعلق به اصفهان است.

حجت الاسلام جعفری خطاب به مقامات اصفهان گفت: تمام برداشت های استان چهارمحال و بختیاری از رودخانه زاینده رود در کشاورزی و شرب کمتر از ۱۵ درصد است و ۸۵ درصد آن به اصفهان می رود.

وی گفت: در حالی که دولت به مردم وعده می داد پروژه بن_بروجن در سال ۹۶ به پایان می رسد اما این پروژه ۴۰ درصد پیشرفت نکرده و با حکم قضایی متوقف شده است و در برابر یک طرح جهنمی که هیچ مجوزی ندارد شورای عالی آب سکوت می کند.

چند سوال از استاندار سابق چهارمحال وبختیاری

حجت الاسلام جعفری در ادامه با مطرح کردن چند سوال خطاب به  مسئولین استان چهارمحال و بختیاری گفت: آقای سلیمانی استاندار سابق، شورای عالی آب شما را موظف کرده بود کار کارشناسی در مورد تونل جهنمی گلاب انجام دهید و نتیجه را به آنها اعلام کنید به مردم بگویید چرا این کار را نکردید؟

وی گفت: کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی آمدند در استان ما بررسی کردند آقای بروجردی ریاست کمیسیون هم نامه ای نوشتند با حضور استاندار چهارمحال و بختیاری و نمایندگان در کمیسیون امنیت ملی؛ دو بند هم این نامه دارد یک بند آن این است طرح های کشاورزی که وزارت نیرو قبلا مجوز داده بود و الان گفته تعطیل کنید به خاطر آن فشار؛ ما از آقای سلیمانی سوال می پرسیم به عنوان استاندار در آن جلسه چه کردید و چرا از حقوق کشاورزان دفاع نکردید؟ در مورد طرح های قانونی که زندگی کشاورزان ما را مختل کرده و تعطیلش کردند چرا شما امضاء کردید؟

چرا نمایندگان مجلس دست به قلم نمی شوند؟

مسئول کمیته صیانت از آب استان چهارمحال وبختیاری افزود: ریاست محترم جمهور، رئیس محترم قوه قضاییه و مجلس مگر دیوان محاسبات گزارش نکرده بود گلاب غیرقانونی است؟ کمیسیون امنیت ملی چرا اسمی از گلاب که غیر قانونی است نبرده اید ولی طرح های قانونی استان ما را گفته اید باید تعطیل شود.

حجت الاسلام جعفری خطاب به نمایندگان مجلس استان چهارمحال وبختیاری گفت: چرا پاسخ این نامه ها را نمی دهید؟ چرا دست به قلم نمی شوید و افشا گری نمی کنید؟ چرا فضای عوام فریبی و مسموم را پاسخ نمی دهید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.